Ekranoplán KM

NEJVĚTŠÍ LÉTAJÍCÍ STROJ NA SVĚTĚ
alt V roce 1963 velení VMF (Vojenno Morskovo Flota) objednalo stavbu ekranoplánu s označením KM (Korabl Maket). Jednalo se o obrovský stroj s délkou trupu plných 90 m a vzletovou hmotností 544 t (!).
V té době se jednalo o největší létající stroj na světě. Když se jeho první snímky s označením KM objevily v tisku, novináři mu rychle dali vlastní jméno – Kaspian (Sea) Monster (Příšera z Kaspického moře).
Optimální letová výška byla mezi 4-14 metry nad hladinou moře podle letové rychlosti. Cestovní rychlost byla 430 km/h, maximální až 500 km/h. Ekranoplán KM sloužil celých 15 let. Kariéra Kaspické příšery skončila v roce 1980.


EKRANOPLÁN KM
- hodinky s nejnovější a v současnosti nejlepší možnou luminiscenční technologií

Švýcarská společnost mb-microtec vyrábí samosvítící zdroj světla, který je 100krát jasnější, než jakákoli porovnatelná technologie. Světlo je vyzařováno zařízením GTLS (Gaseous Tritium Light Source). Osvětlení nepotřebuje baterii ani jakýkoli jiný zdroj světla. Nevyžaduje žádnou údržbu ani speciální zacházení, a jeho životnost přesahuje 20 let. Tato technologie je využívána především k zajištění jak bezpečnosti (nouzové východy), ochrany v průmyslu, tak i pro použití u vojenských jednotek, které ji využívají od roku 1991.

alt V náramkových hodinkách EKRANOPLÁN KM je tritiový plyn hermeticky utěsněn v 17 malých skleněných trubičkách pokrytých fluorescenčním nátěrem. Nátěr a plyn spolu vytvářejí chemickou reakci vyvolávající trvale barevně svítící světlo Tritium používané v hodinkách má poloviční životnost (T25) +/- 12,5 roku. Proto má intenzita svícení často záruku 10 let, i když osvětlení může zůstat až 25 let.
V této kategorii je 0 položek
6